ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Зборів суддів Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя
(у редакції рішення Зборів суддів Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя
Засади використання автоматизованої системи документообігу Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області
Із змінами і доповненнями, внесеними рішеннями
Зборів суддів Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя
від 14 листопада 2017 року N 16,
1.1. Засади використання автоматизованої системи документообігу суду (далі АСДС) у Орджонікідзевському районного суді міста Маріуполя Донецької області (далі – Засади) визначають порядок функціонування автоматизованої системи документообігу в суді.
1.2. Ці Засади розроблено відповідно до положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Кодексу адміністративного судочинства України, Цивільного процесуального кодексу України, Кримінального процесуального кодексу України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Інструкції з діловодства у місцевих загальних судах, апеляційних судах областей, апеляційних судах міст Києва та Севастополя, апеляційному суді автономної республіки Крим та Вищому спеціалізованому суді України з розгляду цивільних і кримінальних справ, затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України від 17 грудня 2013 року № 173 зі змінами та доповненнями, Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України 02 квітня 2015 року № 25 та погодженого наказом Державної судової адміністрації України від 02 квітня 2015 року № 45 з подальшими змінами та доповненнями та інших нормативно-правових актів.
1.3. У разі внесення змін до Засад використання АСДС збори суддів новим рішенням затверджують відповідні зміни до Засад використання автоматизованої системи документообігу суду, які вносяться до автоматизованої системи та до налаштувань АСДС не пізніше робочого дня, що настає після проведення цих зборів.
1.4. Засади використання автоматизованої системи документообігу суду оприлюднюються на веб-порталі судової влади України.
2.1. Функціональні обов’язки, права користувачів АСДС, надання та позбавлення права доступу до неї в Орджонікідзевському районному суді міста Маріуполя визначаються на підставі наказів керівника апарату суду.
Електронні примірники наказів щодо визначення функціональних обов'язків, прав користувачів автоматизованої системи, надання та позбавлення права доступу до неї вносяться до автоматизованої системи не пізніше наступного робочого дня, що настає після їх підписання.
2.2. Використання електронного цифрового підпису уповноваженими на це користувачами АСДС здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про електронний цифровий підпис». Відмова користувача автоматизованої системи, уповноваженого на використання ЕЦП, від отримання та використання ЕЦП з будь-яких підстав не допускається.
3.1. Вся вхідна кореспонденція, в тому числі процесуальні документи приймається і опрацьовується користувачами автоматизованої системи, яким надано доступ до автоматизованої системи відповідно до їх функціональних обов'язків, і реєструються в АСДС в день її надходження.
3.2. У разі неможливості з об’єктивних причин здійснити реєстрацію вхідної кореспонденції в день її надходження, така кореспонденція реєструється в АСДС в термін, визначений у розпорядженні керівника апарату суду із зазначенням причин встановлення такого терміну.
3.3. Внесення змін, видалення реєстраційних даних щодо конкретної судової справи не допускається, крім випадків, зумовлених необхідністю, що підтверджується матеріалами судової справи, виправлення технічних помилок, описок тощо. Зміни та видалення реєстраційних даних фіксуються автоматизованою системою автоматично.
4.1. Кожний робочий день о 08.30 посадова особа суду, відповідальна за ведення кадрової роботи або особа, яка виконує його обов'язки, перед початком розподілу будь-яких справ і матеріалів, вносить відомості до табелю обліку робочого часу в АСДС інформацію про відсутніх на робочому місці суддів з вказівкою підстав відсутності (відпустка, відрядження, лікарняний тощо).
У разі невиходу судді на роботу з поважних причин, які будуть підтверджені документально, суддя зобов’язаний до 08.30 дня невиходу на роботу повідомити про це особу кадрової служби.
Невиконання суддею правил, визначених абзацом 2 п.4.1. Засад позбавляє його права посилатись на те, що справи і матеріали розподілені йому помилково.
4.2. Розподіл судових справ у суді здійснюється в день їх реєстрації, на підставі інформації, внесеної до АСДС уповноваженими особами апарату суду, відповідальними за здійснення автоматизованого розподілу судових справ.
Звіт про автоматизований розподіл судових справ щоденно в автоматичному режимі оприлюднюється на сторінці веб-порталу судової влади України в розділі «Інформація щодо стадій розгляду судових справ» Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя Донецької області.
4.3. Якщо розгляд справи здійснюється колегіально, склад колегії суддів визначається автоматизованою системою.
При автоматизованому розподілі судових справ автоматизованою системою визначається головуючий суддя із числа всіх суддів відповідного суду з урахуванням їх спеціалізації.
Після визначення головуючого судді автоматизованою системою визначається склад колегії суддів із числа всіх суддів відповідного суду з урахуванням їх спеціалізації.
Результатом автоматичного визначення складу колегії суддів є протокол автоматичного визначення складу колегії суддів, що автоматично створюється автоматизованою системою.
4.4. У разі неможливості виконання суддею, який входить до складу колегії суддів, обов'язків судді (тривала тимчасова непрацездатність, закінчення повноважень судді, звільнення з роботи тощо), заміна відсутнього судді здійснюється автоматизованою системою на підставі мотивованого розпорядження керівника апарату на виконання службової записки судді, який входить до складу колегії.
4.5. Визначення присяжних та народних засідателів відбувається за правилами, встановленими Положенням.
4.6. У разі задоволення заяви про відвід або самовідвід заміна судді здійснюється автоматизованою системою на підставі судового рішення, електронний примірник якої зберігається в автоматизованій системі в стані "Оригінал" та засвідчується ЕЦП особи, яка підписала цей документ.
4.7. Визначення судді або колегії суддів для розгляду конкретної справи здійснюється автоматизованою системою шляхом:
4.7.1 автоматизованого розподілу судових справ під час реєстрації відповідної судової справи;
4.7.2. пакетного автоматизованого розподілу судових справ після реєстрації певної кількості судових справ;
4.7.3. розподілу судових справ шляхом передачі судової справи раніше визначеному у судовій справі судді;
4.7.4. визначення складу суду з метою заміни судді (суддів);
4.7.5. повторного автоматизованого розподілу судових справ.
4.8. Не розподіляються щодо конкретного судді судові справи, що надійшли:
4.8.1 за два місяці до закінчення повноважень судді;
4.8.2 за чотирнадцять днів до початку відпустки (якщо її тривалість становить не менше чотирнадцяти календарних днів);
4.8.3 за три робочих дні до початку відпустки, якщо її тривалість становить менше чотирнадцяти календарних днів;
4.8.4 у період відпустки судді;
4.8.5 за один робочий день до відрядження (за три робочі дні – якщо тривалість відрядження становить більше семи календарних днів) та в дні перебування судді у відрядженні;
4.8.6 під час тимчасової непрацездатності судді;
4.8.7 в інших передбачених законом випадках, у яких суддя не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ.
4.9. Тимчасово, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), встановити такі особливості судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальних провадженнях та розгляду окремих питань під час судового провадження.
У разі неможливості у визначений Кримінальним процесуальним кодексом України строк суддею (колегією суддів) розглянути клопотання про обрання або продовження запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, воно може бути розглянуто головуючим, а за його відсутності - іншим суддею зі складу колегії суддів, якщо справа розглядається колегіально. У разі, якщо справа розглядається одноособово, зазначене клопотання реєструється окремо, як таке, що надійшло вперше та передається на розгляд до іншого судді, визначеного в порядку встановленому розділом 7 цих Засад.
(доповнено пунктом 4.9 згідно з
рішенням Зборів суддів від 07.12.2021 р. N 4)
між суддями
5.1. Автоматизований розподіл судових справ у суді здійснюється в автоматизованій системі за такими правилами:
5.1.1 із загального списку суддів визначаються судді, які мають повноваження щодо розгляду судової справи на момент автоматизованого розподілу. Для суддів, які мають повноваження щодо розгляду судової справи на момент автоматизованого розподілу, здійснюється розрахунок коефіцієнтів навантаження;
5.1.2 із числа суддів, які мають повноваження щодо розгляду судової справи на момент автоматизованого розподілу з урахуванням визначених автоматизованою системою коефіцієнтів навантаження здійснюється визначення судді для розгляду конкретної судової справи за принципом випадковості.
5.2. Визначення суддів, які мають повноваження щодо розгляду судової справи на момент автоматизованого розподілу, здійснюється згідно з вимогами пункту 3.8 цих Засад, а також з урахуванням дотримання правил поєднання судових справ.
5.3. Під час автоматизованого розподілу судових справ між суддями враховується:
5.3.1 коефіцієнт, що враховує форму участі судді в розгляді судової справи, таким чином:
№ з/п |
Коефіцієнт, що враховує форма участі судді в розгляді судової справи |
Коефіцієнт |
1 |
Суддя-доповідач |
1,0 |
2 |
Суддя-член колегії |
1,0 |
(підпункт 5.3.1 із змінами, внесеними згідно з
рішенням Зборів суддів від 14.11.2017 р. N 16)
5.3.2 коефіцієнт адміністративних посад – коефіцієнт участі судді у судовій справі при виконанні суддею інших повноважень, не пов’язаних із здійсненням правосуддя на момент розподілу судової справи
№ з/п |
Коефіцієнт адміністративних посад у суді |
Коефіцієнт |
1 |
Голова суду або особа, що виконує обов’язки голови суду |
0,9 |
2 |
Заступник голови суду |
1,0 |
(підпункт 5.3.2 із змінами, внесеними згідно з
рішенням Зборів суддів від 17.07.2020 р. N 8)
5.3.3. У період коли автоматизований розподіл судових справ у суді здійснюється на трьох або менше суддів, без урахування випадків перебування судді у нарадчій кімнаті, коефіцієнт адміністративної посади у голови суду або особи, що виконує обов’язки голови суду не встановлюється.
(доповнено підпунктом 5.3.3 згідно з
рішенням Зборів суддів від 24.07.2018 р. N 8)
5.4. У разі одночасного перебування всіх суддів суду у відрядженнях, відпустках, їх тимчасової непрацездатності та в інших передбачених законом випадках, у яких суддя не може здійснювати правосуддя або брати участь у розгляді судових справ, автоматизований розподіл судових справ здійснюється автоматизованою системою у робочий день, наступний за днем, коли відпали відповідні обставини.
5.5. У разі видалення судді до нарадчої кімнати на строк понад одну добу день в табелі обліку робочого часу проставляти причину непрацездатності «Нарадча кімната».
Помічникам суддів негайно письмово доповідати керівнику апарату суду про видалення судді до нарадчої кімнати та вихід з нарадчої кімнати для своєчасного внесення інформації до КП «Д-3».
6.1. Спеціалізація суддів з розгляду конкретних категорій судових справ запроваджується рішенням зборів суддів.
В Орджонікідзевському районному суді міста Маріуполя запроваджена наступна спеціалізація:
- 5 суддів здійснюють розгляд кримінальних справ та проваджень, справ про адміністративне правопорушення;
- 4 судді здійснюють розгляд цивільних та адміністративних справ.
Із числа суддів, які здійснюють розгляд кримінальних справ та проваджень обираються судді для розгляду кримінальних проваджень щодо неповнолітніх обвинувачених та обираються слідчі судді, які здійснюють повноваження з судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Спеціалізація з розгляду конкретних категорій справ для судді Орджонікідзевського районного суду міста Маріуполя визначається рішенням зборів суддів.
(пункт 6.1 викладено у новій редакції згідно з
рішенням Зборів суддів від 18.02.2020 р. N 2)
(пункт 6.1 викладено у новій редакції згідно з
рішенням Зборів суддів від 05.05.2020 р. N 6)
(пункт 6.1 викладено у новій редакції згідно з
рішенням Зборів суддів від 07.12.2021 р. N 4)
(пункт 6.1 викладено у новій редакції згідно з
рішенням Зборів суддів від 04.01.2022 р. N 1)
6.2. Автоматизований розподіл судових справ між суддями здійснюється з урахуванням спеціалізації суддів, у тому числі спеціалізації зі здійснення кримінального провадження щодо неповнолітніх, наявності у суддів доступу до державної таємниці.
За допомогою автоматизованого розподілу визначається також запасний суддя та слідчий суддя.
6.3. Відмова судді від отримання розподіленої в установленому порядку судової справи не допускається.
6.4. Судові справи підлягають автоматизованому розподілу між суддями, які мають на момент автоматизованого розподілу судових справ повноваження для здійснення процесуальних дій.
6.5. У разі коли в суді з об’єктивних підстав правосуддя здійснює один суддя, здійснення автоматизованого розподілу судових справ не буде порушенням вимог цих Засад та Положення про автоматизовану систему документообігу.
6.6. При об’єднанні судових справ автоматизованою системою автоматично перераховується коефіцієнт навантаження на суддю, якому передано для розгляду ці судові справи.
6.7. У разі роз'єднання (виділення) судових справ виділена в окреме провадження судова справа не підлягає автоматизованому розподілу, реєструється як така, що надійшла вперше, та передається судді, яким ухвалено рішення про роз’єднання кількох поєднаних в одному провадженні вимог у самостійні провадження чи виділення в окреме провадження. Така передача здійснюється без розпорядження керівника апарату, на підставі судового рішення, електронний примірник якої зберігається в автоматизованій системі в стані "Оригінал" та засвідчується ЕЦП особи, яка підписала цей документ.
7.1. Визначення слідчого судді здійснюється за правилами автоматизованого розподілу, згідно з вимогами підпункту 2.3.4 пункту 2.3 Положення.
Кількість слідчих суддів у суді визначається зборами суддів та не може перевищувати 50 % від фактичної чисельності суддів, які здійснюють правосуддя.
7.2. Клопотання та скарги по одному кримінальному провадженню передаються раніше визначеному слідчому судді.
Абзац другий виключено.
(пункт 7.2 доповнено абзацом другим згідно з
рішенням Зборів суддів від 19.04.2016 р. N 6)
(абзац другий пункту 7.2 виключено згідно з
рішенням Зборів суддів від 09.06.2016 р. N 9)
7.3. Розгляд матеріалів кримінального провадження, які надходять у вихідні, святкові та неробочі дні, здійснюється за графіком, що встановлюється щомісячно між слідчими суддями, та розподіляються в автоматизованій системі документообігу суду в ручному режимі черговому слідчому судді.
7.4. Матеріали кримінального провадження, що надходять до суду у робочі дні в поза робочий час (з 17-00 до 8-00 годин), розглядає слідчий суддя, який є черговим у вихідні дні поточного тижня, відповідно до графіку чергувань, що затверджується щомісячно та розподіл цих матеріалів в автоматизованій системі документообігу суду здійснюється в ручному режимі черговому слідчому судді.
визначеному у судовій справі судді
8.1. Судові справи, що надійшли із судів апеляційної або касаційної інстанцій після скасування ухвал, які перешкоджають подальшому розгляду судової справи (крім ухвал про закриття, припинення провадження), а також ухвал, які не перешкоджають подальшому розгляду судової справи, а передаються тим суддям, ухвалу яких скасовано чи у провадженні яких перебувала або перебуває судова справа.
8.2. Раніше визначеному в судовій справі головуючому судді (слідчому судді) передаються також:
8.2.1 судові справи, що надійшли для вирішення питання про прийняття додаткового судового рішення, виправлення описок та помилок, роз'яснення судового рішення, повернення судового збору;
8.2.2 судові справи про перегляд заочного рішення;
8.2.3 судові справи, за якими надійшли заяви (клопотання), пов'язані із виконанням судових рішень, передбачені статтями 368 - 373, 378 Цивільного процесуального кодексу України, статтями 259 - 264, 267 (крім частини дев'ятої статті 267) Кодексу адміністративного судочинства України, розділом 8 Кримінального процесуального кодексу України, статтею 304 Кодексу України про адміністративні правопорушення;
8.2.4 клопотання про вирішення питання, пов'язаного з виконанням вироку, у судових справах, які розглянуті даним судом;
8.2.5 матеріали кримінального провадження щодо особи, стосовно якої вже здійснюється судове провадження, у випадку, передбаченому частиною другою статті 334 Кримінального процесуального кодексу України;
8.2.6 судові справи про адміністративні правопорушення щодо особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень, якщо ці справи надійшли в один день;
8.2.7 зустрічні позови та позови третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору у судовій справі, у якій відкрито провадження, що надійшли до суду;
8.2.8 заяви про скасування заходів реагування, застосованих у межах відповідної судової справи;
8.2.9 заяви про відновлення втраченого судового провадження;
8.2.10 заяви про забезпечення позову, доказів;
8.2.11 клопотання та скарги по одному кримінальному провадженню на стадії досудового розслідування (повноваження слідчого судді), крім клопотань, які надходять із військової прокуратури Маріупольського гарнізону про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. У разі одночасного надходження із військової прокуратури Маріупольського гарнізону клопотання про дозвіл на затримання підозрюваного з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, то такі клопотання про дозвіл на затримання підозрюваного з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою передаються головуючому судді раніше визначеному в судовій справі про застосування запобіжного заходу.
(підпункт 8.2.11 із змінами, внесеними згідно з
рішенням Зборів суддів від 12.05.2017 р. N 11)
8.3 З метою недопущення випадків порушення розумних строків розгляду справ та матеріалів:
- у разі відсутності раніше визначеного в судовій справі головуючого судді понад п’ять робочих днів з моменту надходження судової справи та матеріалу, такі судові справи та матеріали, які підлягають передачі раніше визначеному в судовій справі головуючому судді, підлягають автоматизованому розподілу між всіма суддями, що мають повноваження на час розподілу з врахуванням визначеної спеціалізації.
- у разі відсутності раніше визначеного в судовій справі слідчого судді такі матеріали підлягають автоматизованому розподілу між всіма слідчими суддями.
8.4. Заяви про виправлення описок та арифметичних помилок у судовому рішенні, заяви про ухвалення додаткового рішення, заяви про роз'яснення рішення суду, що будуть надходити до суду у двомісячний строк до закінчення повноважень судді, передаються раніше визначеному судді у судовій справі. Така передача справ та матеріалів припиняється за десять календарних днів до закінчення повноваження судді.
9.1 Повторний автоматизований розподіл судових справ між суддями суду здійснюється відповідно до вимог законодавства з дотриманням Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України 02 квітня 2015 року № 25 та погодженого наказом Державної судової адміністрації України від 02 квітня 2015 року № 45 з подальшими змінами та доповненнями.
9.2. З метою недопущення порушення строків розгляду справи повторному розподілу підлягають судові справи, що залишилися нерозглянутими суддею у разі:
9.2.1 припинення його повноважень щодо здійснення правосуддя;
9.2.2 звільнення його з посади судді, відсторонення від посади;
9.2.3 перебування у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
9.2.4 тимчасової непрацездатності головуючого судді (слідчого судді), якщо її тривалість становить більше ніж 21 календарних дні;
9.2.5 видалення судді до нарадчої кімнати, тимчасової непрацездатності головуючого судді (слідчого судді), якщо нерозглянутими залишились справи і матеріали, які за законом мають розглядатись невідкладно з метою недопущення порушення конституційних прав громадян (судові справи, пов'язані з виборчим процесом, клопотання слідчого, прокурора про забезпечення кримінального провадження, клопотання про проникнення у житло, обшук чи огляд житла, скарги щодо захисту прав людини в порядку ст. 206 КПК України, подання про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України в порядку ЦПК України, справи про встановлення факту смерті та народження, справи з питань примусової госпіталізації до психіатричного закладу, а також справи у яких тимчасова відсутність головуючого призведе до порушення процесуальних строків).
(підпункт 9.2.5 із змінами, внесеними згідно з
рішенням Зборів суддів від 07.12.2021 р. N 4)
10.1. Після автоматизованого розподілу судових справ автоматизованою системою відповідальна особа суду не пізніше наступного робочого дня передає судові справи визначеному автоматизованою системою судді (слідчому судді). Справи та матеріали, які відповідно до закону підлягають негайному або невідкладному розгляду, передаються судді (слідчому судді) негайно після розподілу.
11.1. У разі закінчення строку, встановленого для подання апеляційної скарги, якщо така скарга не була подана, до автоматизованої системи вносяться відомості щодо набрання судовим рішенням законної сили. Відповідна інформація вноситься до автоматизованої системи відповідальними особами суду відповідно до її функціональних обов’язків.
11.2. Персональну відповідальність за організацію в суді своєчасного внесення до автоматизованої системи відомостей про набрання судовим рішенням законної сили (у тому числі за результатами розгляду судом апеляційної чи касаційної інстанції), направлення таких відомостей до Єдиного державного реєстру судових рішень несе керівник апарату суду.
12.1. Забезпечення захисту інформаційних ресурсів автоматизованої системи здійснюється шляхом застосування засобів і методів технічного захисту інформації, впровадження організаційних та інженерно-технічних заходів комплексної системи захисту інформації, спрямованих на недопущення блокування інформації, несанкціонованого доступу до неї, її модифікації або спотворення.
12.2. Забезпечення цілісності та збереження інформаційних ресурсів автоматизованої системи здійснюється шляхом застосування відповідного програмного забезпечення і технічних ресурсів, комплексів, організаційних заходів.
12.3. Збори суддів відповідного суду за необхідності заслуховують керівника апарату суду з питань функціонування автоматизованої системи, стану розподілу судових справ з метою дотримання збалансованого навантаження суддів.
12.4. Інформація щодо стану навантаження на кожного суддю відповідного суду є відкритою для суддів цього суду та не може бути обмежена.
13.1. Знеструмлення електромережі суду, вихід з ладу обладнання або комп’ютерних програм чи настання інших обставин, які унеможливлюють функціонування автоматизованої системи, фіксуються актами, складеними комісією під головуванням керівника апарату (особи, яка виконує його обов'язки), із зазначенням у них дати, часу настання та закінчення дії відповідних обставин, причин виникнення, заходів, вжитих для їх усунення. Електронні примірники зазначених актів вносяться до автоматизованої системи не пізніше наступного робочого дня, що настає після усунення обставин.
13.2. Автоматизований розподіл судових справ між суддями здійснюється невідкладно після налагодження роботи автоматизованої системи або на наступний робочий день після усунення зазначених у пункті 11.1 цих Засад обставин.
13.3. У разі настання обставин, зазначених у пункті 11.1. цих Засад, розподіл судових справ, які за законом мають розглядатися невідкладно з метою недопущення порушення конституційних прав громадян здійснюється головою суду або особою, яка виконує його обов’язки, між суддями, які мають на цей день повноваження на розгляд вищезазначеної категорії справ, за списком в алфавітному порядку.
14.1. Навмисне внесення недостовірних даних в АСДС, допущення інших порушень, які могли вплинути або вплинули на розподіл справ і матеріалів між суддями, працівником суду, відповідальним за реєстрацію справ і матеріалів, може бути підставою для дисциплінарної відповідальності відповідно до Правил внутрішнього трудового розпорядку.