Відповідно до ст. 242 КПК України, експертиза проводиться експертною установою, експертом або експертами, за дорученням слідчого судді чи суду, наданим за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.
З 16 березня 2018 року будь-яку експертизу, в тому числі судово-медичну, призначатиме слідчий суддя, але тільки в межах кримінального провадження.
Як і раніше, після смерті особи, родичі (або особи які виявили смерть) повинні звернутися до медичного закладу (викликати бригаду швидкої допомоги) та до органів поліції з повідомленням про смерть особи. В подальшому після огляду медичними працівниками, працівниками поліції буде вирішуватися питання щодо необхідності встановлення причин смерті.
Тобто лише після реєстрації повідомлення про кримінальне правопорушення слідчий орган буде звертатися до суду із клопотанням про призначення експертизи. Адже тільки експерт видає лікарське свідоцтво про смерть, якщо вона настала внаслідок травми, отруєння, ураження струмом, дії інших зовнішніх факторів, раптової смерті дітей віком до 1 року та якщо особа померлого не встановлена.
Правила поховання в Україні не змінились, змінився тільки суб'єкт, який призначає експертизу: не слідчий, а слідчий суддя.
У випадках коли слідчому доведеться звертатись до слідчого судді з клопотанням про призначення експертизи, воно розглядатиметься слідчим суддею без жодних зволікань.
Проведення експертизи на правила поховання не впливає.
При цьому наголошуємо, що родичам померлих не потрібно буде звертатися до суду.