flag Судова влада України
Увага! Суд не здійснює правосуддя. Підсудність змінено на Ленінський районний суд м. Дніпропетровська

  Орджонікідзевський районний суд міста  Маріуполя Донецької області, скороченої назви не має.

  Під час проведення експертизи цінності документів за 1944-2017 роки згідно архівних документів, а саме оригіналів судових рішень, було встановлено, що за час свого існування назва суду змінювалась п’ять разів.

  Так, у 1944 році згідно постанови Донецького обласного суду був створений Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області. До цього часу суд підпорядковувався Іллічівському районному суду.

  У період з 1944 року по 1948 рік суд мав назву народний суд 1 та 2 дільниці Орджонікідзевського району міста Маріуполя Сталінської області.

  З 1949 року змінюється назва суду на народний суд 1 та 2 дільниці Орджонікідзевського району міста Жданова Сталінської області.

  У 1961 році назву змінено на Орджонікідзевський районний народний суд міста Жданова Донецької області.

  У зв’язку зі зміною назви міста Жданова на Маріуполь у 1989 році, назва суду також змінено на Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області.

  Після набуття Україною суверенітету у 1991 році в органах влади всіх рівнів відбувається реформування, здійснюється удосконалення судової системи, діяльності судів. Згідно Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР «Про судоустрій Української РСР», Кримінально-процесуального та Цивільно-процесуального кодексів Української РСР» від 17 червня 1992 року № 2464-12 судовий процес проводиться суддею одноособово за участю прокурора, адвокатів, секретаря. Народні засідателі участі в судовому процесі не приймають.

  Це знайшло відображення у назві суду. У 1994 році суд припиняє бути народним, а назва змінюється на Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області та залишається по теперішній час.

  Розташовується Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області в окремому приміщенні за адресою: 87515, м. Маріуполь пр. Перемоги, 6.

  Указом Президента України від 29 грудня 2017 року № 449/2017 «Про ліквідацію та утво­рення місцевих загальних судів» відповідно до підпункту 6 пункту 161 розділу ХV "Перехі­дні положення" Конституції  України, статті 19, частини першої статті 21, пункту 40 розділу  ХII «Прикінцеві  та  перехідні положення» Закону  України «Про судоустрій  і статус суддів» ліквідовано Орджонікідзевський районний суд міста  Маріуполя Донецької області та створено Перший окружний суд міста Маріуполя.

  Основними функціями судової влади в Україні є здійснення правосуддя - цивільного, господарського, адміністративного і кримінального. На важливість цих функцій вказує і назва відповідного розділу Конституції України - "Правосуддя". Тобто судова влада, передовсім, асоціюється з правосуддям, що відображає сутність і зміст судової влади та призначення судів у суспільстві і державі.

  Функції судової влади - це напрями і види діяльності судів у межах і порядку, передбачених Конституцією, законами та іншими нормативно-правовими актами України.

  Функції судів загальної юрисдикції - це основні напрями та види діяльності судів загальної юрисдикції з метою розгляду й вирішення справ у сфері цивільного, адміністративного та кримінального правосуддя, що здійснюється виключно судами на підставах, у межах та порядку, які передбачені Конституцією України та законами.

  Загалом ці функції утворюють систему функцій судів загальної юрисдикції, що має комплексний системний характер.

  Суди місцевої загальної юрисдикції не мають певного органу, якому підпорядковуються, окрім інстанцій вищого рівня, що стосується розглянутих суддями справ. Організаційне керівництво судами у межах і порядку, передбачених законодавством, здійснювалось у період з 1944 по 2002 роки Міністерством юстиції України, а з початку 2003 року відповідно до пункту 15 статті 106 Конституції України та статті 125 Закону України «Про судоустрій України» Указом Президента України від 29 серпня 2002 року № 780/2002 створено Державну судову адміністрацію України – центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом.

  Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполь (далі – суд) – місцевий суд загальної юрисдикції, є судом першої інстанції, який здійснює правосуддя згідно Конституції та Законів України.

  Адміністративними посадами в суді вважаються посади голови суду та заступника голови суду.

  Голова суду представляє суд як орган державної влади, обирається зборами суддів шляхом таємного голосування відповідно до Закону «Про судоустрій і статус суддів».

  Відповідно до штатної чисельності в суді працюють: судді, помічники суддів, секретарі судових засідань, секретарі суду, завідуюча архіву та інші.

  Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про граничну чисельність працівників апарату апеляційних та місцевих загальних судів» від 26 червня 2007 року № 486-р, розробленого на виконання положень Законів України «Про судоустрій України», «Про доступ до судових рішень», процесуального законодавства, наказу Державної судової адміністрації України «Про граничну чисельність працівників апарату апеляційних та місцевих загальних судів» від 23.10.2007 року № 672/к з 1 січня 2008 року до штатного розпису суду введено посади: керівника апарату суду, консультанта з аналізу судової статистики, головного спеціаліста з інформаційних технологій. Ведення кадрового діловодства покладено наказом на відповідальну особу.

  Апарат суду здійснює забезпечення роботи суду відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» 1402-VIII від 02.06.2016  та Закону України «Про державну службу» № 889-VIII від 10.12.2015.

  Структура і штатна чисельність апарату суду затверджується в межах видатків на утримання суду територіальним управлінням Державної судової адміністрації Україні за погодженням із головою суду.

  Апарат суду очолює керівник, який в межах повноважень, наданих йому законами України «Про судоустрій і статус суддів», «Про державну службу», видає накази з кадрових питань щодо працівників апарату суду (державних службовців, працівників, які виконують функції з обслуговування), а також щодо помічників суддів (за поданням судді) стосовно призначення на посади, звільнення з посад, переведень на інші посади, просування по службі, встановлення рангів державних службовців, надання відпусток, застосування заохочень, накладення дисциплінарних стягнень, проведення щорічного оцінювання результатів службової діяльності, а також з адміністративно-господарських питань (відрядження, підвищення рівня професійної кваліфікації працівників суду).

  В апараті суду створена загальна канцелярія, яка щоденно протягом робочого часу суду забезпечує прийняття та реєстрацію документів, що подаються до суду, а також виконує інші завдання, визначені положенням, що затверджуються керівником апарату суду.

  Канцелярія суду включає: загальну канцелярію; канцелярію з цивільних та адміністративних справ; канцелярію з кримінальних справ; канцелярію зі справ про адміністративні правопорушення. Очолює роботу канцелярії старший секретар суду.

  До апарату суду входять секретарі судового засідання, судові розпорядники, консультанти, інші державні службовці, а також працівники, які виконують функції з обслуговування апарату суду.

  Кожен суддя має помічника, статус і умови діяльності якого визначаються Законом України «Про судоустрій і статус суддів» і Положенням про помічника судді затвердженого рішенням Ради суддів України, Законом України «Про державну службу». Помічник суду призначається на посаду та звільняється керівником апарату суду за поданням судді.

  Відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій та статус суддів» від 07.07.2010 року № 2453 – VI та на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2011 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» з 01 січня 2011 року існуюча посада помічника голови суду ліквідована і до штатного розпису внесена посада заступника керівника апарату суду.

  Архів входить до складу канцелярії суду. Функції щодо ведення архіву покладаються на завідувача архіву, призначеного за наказом голови суду.

  В результаті діяльності в суді утворюються та відкладаються організаційно-розпорядчі, планово-звітні документи, документи з кадрового діловодства, судові справи та матеріали з розгляду цивільних, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення.